Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alicia Keys

15. 3. 2008

Alicia Keys - životopis

Datum narození: 25.01.1981 
Místo narození: Manhattan, New York 
Znamení: Vodnář

Alicia se narodila Irsko-Italské matce Terry Augello a Jamaiskému otci Craigu Cookovi v Harlemu. V roce 1985 se Keys s její partičkou holek dostali do The Cosby Show, ve které vystupovala poprvé a naposledy pod jejím pravým jménem. Keys měla vždy slabost pro klavír a tomu také podlehla. Začala navštěvovat hudební školu a pečlivě cvičit hru na klavír. Mezi její oblíbence patřil Beethoven, Mozart a nejoblíbenější Chopin. Ve věku 14 let napsala první píseň, která se jmenovala "Butterflyz". Tento song byl později nahrán na jejím debutovém albu. V šestnácti letech se Keys přihlásí na školu Professional Performing Arts School v Manhattnu (umělecká škola). První velký úspěch v hudební oblasti přijde nahráním dema pod So So Def, kterému dominuje producent Jermaine Dupri (aka JD). Distribuci jí měla zařídit Columbia Records. První profesionální song, který Keys nahraje nese název "Dah Dee Dah (Sexy Thing)" a objevuje se jako soundtrack k filmu "Men in Black" z roku 1997. Píseň nebyla nikdy vydaná jako singl a smlouva u Columbia Records byla zrušena. Ve stejné době potká Keys Cliva Davise, který ji vezme pod svá křídla k J Records. Alicia nahrává další dvě písně "Rock With U" a "Rear View Mirror". Skladby se objevují jako soundtrack k filmům "Shaft", který vyšel v roce 2000 a Dr. Dolittle 2, který vyšel v roce 2001.

Keys vydává první album

První album, které Alicia vydala nese název "Songs in A Minor". Vyšlo v roce 2001 a většina písní je napsaná ve velmi mladém věku. Cd mělo veliký úspěch. V prvním týdnu se prodalo kolem 235 000 kopií. V dnešní době se počet prodaných placek pohybuje kolem 12 miliónů po celém světe. Keys si díky prodejnosti odnesla cenu za nejlepší prodej v roce 2001 v oblasti R&B. Píseň "Fallin" zasáhla rádia a neopustila je pár týdnů. V americké hitparádě Billboard Hot 100 se song držel 6 týdnů na prvním místě. Další pecka z alba nese název "A Woman's Worth" a pohybovala se také mezi první desítkou v americké hitparádě. Keys vyhrává v roce 2002 Grammy za Nejlepšího nového zpěváka a Nejlepší píseň roku.

Keys vydává další album

V roce 2003 vydává Alicia další album "The Diary of Alicia Keys". Cd mělo obrovský úspěch, okolo 618 000 kopií se prodalo první týden a je to šestý největší prodej ze všech ženských zpěvaček a druhý největší v oblasti R&B (opět zpěvačky). Dnes je prodáno kolem devíti miliónů kopií po celém světe. Mezi největší hity jsou považovány písně "You Don't Know My Name" a "If I Ain't Got You", které se umístily v hitparádě Billboard v kategorii Hot 100 na třetím a čtvrtém místě. Další slušné hitovky jsou písně "Diary" a "Karma" obě měli úspěch a obsadily pěkná místa v hitparádě. Keys opět vyhrála cenu za Nejlepší prodej roku 2004. Na předávání cen MTV Video Music Awards v roce 2004 vyhrává Keys cenu za Nejlepší R&B video k písni "If I Ain't Got You". V roce 2005 vyhrává cenu za nejlepší R&B video se se songem "Karma".

Při předávání Grammy v roce 2005 obdržela čtyři trofeje za Nejlepší R&B album (The Diary of Alicia Keys), Nejlepší R&B zpěvačka za píseň "If I Ain't Got You", Nejlepší R&B song za píseň "You Don't Know My Name" a za Nejlepší skupinová R&B zpěvačka s písní "My Boo" feat. Usher. Nominována byla také na Album roku (The Diary of Alicia Keys) a píseň roku (If I Ain't Got You) a nejlepší R&B song pro piseň "My Boo". V roce 2005 se Keys dostala do MTV Unplugged. Jednalo se o živé vystoupení, kde Keys zazpívala spolu s doprovodem a živou kapelou ty největší songy. Poprvé zazněla píseň "Unbreakable", která obsadila čtvrté místo v hitparádě Billboard. 11.listopadu 2005 vyšel celý koncert na CD a DVD. Album ihned obsadilo první pozici v americké hitparádě. Během jednoho týdne se prodalo něco kolem 196 000 kopií tohoto cd. Album bylo nominováno na čtyři Grammy za: Nejlepší R&B zpěvačka pro píseň "Unbreakable", Nejlepší tradiční R&B zpěvačka pro píseň "If I Was Your Woman", Nejlepší R&B song pro píseň "Unbreakable" a Nejlepší R&B album. Album vyhrálo tři NAACP Image Awards: (překlad snad nejde) Outstanding Female Artist, Outstanding Song pro píseň "Unbreakable" a Outstanding Music Video pro píseň "Unbreakable".Podle mého je to jeden z nejlepších koncertů co jsem kdy slyšel a Keys je pro mě jedna z nejlepších zpěvaček světa.

V dnešní době Keys připravuje další album, které by mělo vyjít v roce 2007. Na albu se podílejí Kerry "Krucial" Brothers a Linda Perry. Jako další pomocníky si Keys vybrala Johna Mayerse, Johna Legenda a další.

Alba:

Song in a Minor: 2001 6x platinové

The Diary of Alicia Keys: 2003 4x platinové

Unplugged: 2005 platinové


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář